event burgeevenue burgee

Regatta 2013

Cardiff Yacht Club

Results as of 22:47 on June 17, 2013

Byte CII Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total Penalties

Total

Nett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st

626

Byte CII

1176

Louis Saunders

(1.0)

1.0

1.0

1.0

1.0

1.0

 

6.0

5.0

2nd

3301

Byte CII

1176

Rick Whitehouse

(4.0)

2.0

4.0

2.0

2.0

3.0

 

17.0

13.0

3rd

3130

Byte CII

1176

Eddie Pope

(5.0)

3.0

2.0

4.0

4.0

4.0

 

22.0

17.0

4th

2945

Byte CII

1176

Charlotte Gough

3.0

4.0

(5.0)

3.0

3.0

5.0

 

23.0

18.0

5th

2631

Byte CII

1176

Sarah Kirk

8.0

(9.0)

3.0

5.0

7.0

2.0

 

34.0

25.0

6th

1465

Byte CII

1176

Mike Radford

6.0

6.0

(7.0)

6.0

6.0

6.0

 

37.0

30.0

7th

867

Byte CII

1176

Stuart Moore

7.0

7.0

6.0

(8.0)

5.0

7.0

 

40.0

32.0

8th

167

Byte CII

1176

Kevin Moore

2.0

5.0

11.0

10.0

(12.0 DNC)

12.0 DNC

 

52.0

40.0

9th

1267

Byte CII

1176

Rachel Moore

9.0

8.0

10.0

(11.0)

8.0

9.0

 

55.0

44.0

10th

2628

Byte CII

1176

Maggie Futcher

(12.0 DNC)

12.0 DNC

8.0

9.0

9.0

8.0

 

58.0

46.0

11th

1424

Byte CII

1176

Lewis Bennett

(12.0 DNC)

12.0 DNC

9.0

7.0

10.0

10.0

 

60.0

48.0

General Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

CrewName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total Penalties

Total

Nett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st

1124

Phantom

1012

Tom Powell

 

CYC

1.0

1.5

4.0

1.0

(5.0)

2.5

 

15.0

10.0

2nd

2254

Flying Fifteen (Classic)

1051

Idris Dibble

Richard Jennings

CBYC

2.0

1.5

2.0

3.0

2.0

(4.0)

 

14.5

10.5

3rd

688

Wanderer

1150

Jim Atkinson

Em Kurowski

CYC

3.1 SB

3.1 SB

3.0

(4.0)

3.0

2.5

 

18.7

14.7

4th

100323

Laser

1087

Mark Searle

 

CYC

4.0

3.0

5.0

5.0

(7.0)

5.0

 

29.0

22.0

5th

756

RS 200

1057

Chris Sanders

Pippa Hardman

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

1.0

2.0

1.0

1.0

 

43.0

24.0

6th

CYC3

Topper

1313

Aidan Bell

 

CYC

5.0

5.0

(15.0)

15.0

11.0

7.0

 

58.0

43.0

7th

21142

Laser 2000

1090

Filip Orzechowski

Witold Orzechowski

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

6.0

6.0

4.0

12.0

 

66.0

47.0

8th

2481

Laser 2000

1090

Kate Sinnott

John Cushen

CYC

8.0 DNF

(19.0 DNC)

11.0

13.0

9.0

8.0

 

68.0

49.0

9th

3005

Flying Fifteen

1023

Neville Barnes

Liz Begg

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

9.0

10.0

6.0

11.0

 

74.0

55.0

10th

2362

Lark

1073

Mike Tyers

Greg Kleszynski

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

10.0

8.0

10.0

9.0

 

75.0

56.0

11th

40031

Topper

1313

Josh Mundy

 

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

13.0

11.0

12.0

6.0

 

80.0

61.0

12th

1020

RS 400

949

Justin Jones

Olivia & Evie Jones

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

19.0 DNC

7.0

8.0

10.0

 

82.0

63.0

13th

CYC1

Topper

1313

William Marsh

 

CYC

3.0

4.0

(19.0 DNC)

19.0 DNC

19.0 DNC

19.0 DNC

 

83.0

64.0

14th

2448

Laser 2000

1090

Mark Wordley

Kassia Wordley

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

7.0

9.0

19.0 DNC

19.0 DNC

 

92.0

73.0

15th

21931

Laser 2000

1090

Mark Partridge

Alison Partridge

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

8.0

12.0

19.0 DNC

19.0 DNC

 

96.0

77.0

16th

CYC2

Topper

1313

Evie Jones

 

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

12.0

14.0

19.0 DNC

19.0 DNC

 

102.0

83.0

17th

CYC1

Topper

1313

Frankie Jones

 

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

14.0

16.0

19.0 DNC

19.0 DNC

 

106.0

87.0

18th

2286

Flying Fifteen (Classic)

1051

Graham Elder

Lawrence Wells

CYC

(19.0 DNC)

19.0 DNC

19.0 DNC

19.0 DNC

19.0 DNC

19.0 DNC

 

114.0

95.0

R1 - Byte CII Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

626

Byte CII

1176

Louis Saunders

34.03

0.28.57

1176

 

1.0

2

167

Byte CII

1176

Kevin Moore

36.32

0.31.04

1261.768

 

2.0

3

2945

Byte CII

1176

Charlotte Gough

37.37

0.31.59

1299.184

 

3.0

4

3301

Byte CII

1176

Rick Whitehouse

38.01

0.32.20

1312.999

 

4.0

5

3130

Byte CII

1176

Eddie Pope

38.59

0.33.09

1346.385

 

5.0

6

1465

Byte CII

1176

Mike Radford

39.36

0.33.40

1367.683

 

6.0

7

867

Byte CII

1176

Stuart Moore

40.35

0.34.31

1401.645

 

7.0

8

2631

Byte CII

1176

Sarah Kirk

50.45

0.43.09

1752.775

 

8.0

9

1267

Byte CII

1176

Rachel Moore

51.01

0.43.23

1761.985

 

9.0

R2 - Byte CII Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

626

Byte CII

1176

Louis Saunders

36.20

0.30.54

1176

 

1.0

2

3301

Byte CII

1176

Rick Whitehouse

37.00

0.31.28

1197.578

 

2.0

3

3130

Byte CII

1176

Eddie Pope

38.01

0.32.20

1230.484

 

3.0

4

2945

Byte CII

1176

Charlotte Gough

38.05

0.32.23

1232.642

 

4.0

5

167

Byte CII

1176

Kevin Moore

39.27

0.33.33

1276.877

 

5.0

6

1465

Byte CII

1176

Mike Radford

40.05

0.34.05

1297.376

 

6.0

7

867

Byte CII

1176

Stuart Moore

41.23

0.35.11

1339.453

 

7.0

8

1267

Byte CII

1176

Rachel Moore

41.32

0.35.19

1344.308

 

8.0

9

2631

Byte CII

1176

Sarah Kirk

41.40

0.35.26

1348.624

 

9.0

R3 - Byte CII Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

626

Byte CII

1176

Louis Saunders

43.18

0.36.49

1176

 

1.0

2

3130

Byte CII

1176

Eddie Pope

44.23

0.37.44

1205.423

 

2.0

3

2631

Byte CII

1176

Sarah Kirk

44.50

0.38.07

1217.644

 

3.0

4

3301

Byte CII

1176

Rick Whitehouse

45.00

0.38.16

1222.171

 

4.0

5

2945

Byte CII

1176

Charlotte Gough

45.11

0.38.25

1227.15

 

5.0

6

867

Byte CII

1176

Stuart Moore

46.32

0.39.34

1263.815

 

6.0

7

1465

Byte CII

1176

Mike Radford

46.33

0.39.35

1264.268

 

7.0

8

2628

Byte CII

1176

Maggie Futcher

46.43

0.39.44

1268.794

 

8.0

9

1424

Byte CII

1176

Lewis Bennett

47.09

0.40.06

1280.564

 

9.0

10

1267

Byte CII

1176

Rachel Moore

47.31

0.40.24

1290.522

 

10.0

11

167

Byte CII

1176

Kevin Moore

49.01

0.41.41

1331.261

 

11.0

R4 - Byte CII Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

626

Byte CII

1176

Louis Saunders

39.17

0.33.24

1176

 

1.0

2

3301

Byte CII

1176

Rick Whitehouse

40.03

0.34.03

1198.951

 

2.0

3

2945

Byte CII

1176

Charlotte Gough

41.02

0.34.54

1228.389

 

3.0

4

3130

Byte CII

1176

Eddie Pope

41.07

0.34.58

1230.883

 

4.0

5

2631

Byte CII

1176

Sarah Kirk

41.24

0.35.12

1239.365

 

5.0

6

1465

Byte CII

1176

Mike Radford

41.30

0.35.17

1242.359

 

6.0

7

1424

Byte CII

1176

Lewis Bennett

41.53

0.35.37

1253.835

 

7.0

8

867

Byte CII

1176

Stuart Moore

42.21

0.36.01

1267.805

 

8.0

9

2628

Byte CII

1176

Maggie Futcher

42.40

0.36.17

1277.285

 

9.0

10

167

Byte CII

1176

Kevin Moore

43.11

0.36.43

1292.752

 

10.0

11

1267

Byte CII

1176

Rachel Moore

43.25

0.36.55

1299.737

 

11.0

R5 - Byte CII Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

626

Byte CII

1176

Louis Saunders

26.53

0.22.52

1176

 

1.0

2

3301

Byte CII

1176

Rick Whitehouse

27.15

0.23.10

1192.04

 

2.0

3

2945

Byte CII

1176

Charlotte Gough

27.54

0.23.43

1220.474

 

3.0

4

3130

Byte CII

1176

Eddie Pope

27.58

0.23.47

1223.39

 

4.0

5

867

Byte CII

1176

Stuart Moore

28.17

0.24.03

1237.242

 

5.0

6

1465

Byte CII

1176

Mike Radford

28.20

0.24.06

1239.43

 

6.0

7

2631

Byte CII

1176

Sarah Kirk

28.32

0.24.16

1248.179

 

7.0

8

1267

Byte CII

1176

Rachel Moore

29.10

0.24.48

1275.883

 

8.0

9

2628

Byte CII

1176

Maggie Futcher

29.15

0.24.52

1279.529

 

9.0

10

1424

Byte CII

1176

Lewis Bennett

29.56

0.25.27

1309.421

 

10.0

R6 - Byte CII Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

626

Byte CII

1176

Louis Saunders

20.09

0.17.08

1176

 

1.0

2

2631

Byte CII

1176

Sarah Kirk

20.28

0.17.24

1194.481

 

2.0

3

3301

Byte CII

1176

Rick Whitehouse

20.38

0.17.33

1204.208

 

3.0

4

3130

Byte CII

1176

Eddie Pope

20.43

0.17.37

1209.072

 

4.0

5

2945

Byte CII

1176

Charlotte Gough

21.23

0.18.11

1247.98

 

5.0

6

1465

Byte CII

1176

Mike Radford

21.30

0.18.17

1254.789

 

6.0

7

867

Byte CII

1176

Stuart Moore

21.31

0.18.18

1255.762

 

7.0

8

2628

Byte CII

1176

Maggie Futcher

21.38

0.18.24

1262.571

 

8.0

9

1267

Byte CII

1176

Rachel Moore

21.49

0.18.33

1273.27

 

9.0

10

1424

Byte CII

1176

Lewis Bennett

22.07

0.18.48

1290.779

 

10.0

R1 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

CrewName

Club

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

1124

Phantom

1012

Tom Powell

 

CYC

33.13

0.32.49

1012

 

1.0

2

2254

Flying Fifteen (Classic)

1051

Idris Dibble

Richard Jennings

CBYC

35.38

0.33.54

1085.628

 

2.0

3

CYC1

Topper

1313

William Marsh

 

CYC

48.07

0.36.39

1465.953

 

3.0

4

688

Wanderer

1150

Jim Atkinson

Em Kurowski

CYC

SB

 

 

 

3.1

5

100323

Laser

1087

Mark Searle

 

CYC

46.21

0.42.38

1412.128

 

4.0

6

CYC3

Topper

1313

Aidan Bell

 

CYC

58.07

0.44.16

1770.619

 

5.0

7

2481

Laser 2000

1090

Kate Sinnott

John Cushen

CYC

DNF

 

 

 

8.0

R2 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

CrewName

Club

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

1124

Phantom

1012

Tom Powell

 

CYC

32.51

0.32.28

1012

 

1.5

1

2254

Flying Fifteen (Classic)

1051

Idris Dibble

Richard Jennings

CBYC

34.07

0.32.28

1051.022

 

1.5

3

100323

Laser

1087

Mark Searle

 

CYC

39.19

0.36.10

1211.217

 

3.0

4

688

Wanderer

1150

Jim Atkinson

Em Kurowski

CYC

SB

 

 

 

3.1

5

CYC1

Topper

1313

William Marsh

 

CYC

48.13

0.36.43

1485.396

 

4.0

6

CYC3

Topper

1313

Aidan Bell

 

CYC

49.45

0.37.53

1532.633

 

5.0

R3 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

CrewName

Club

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

756

RS 200

1057

Chris Sanders

Pippa Hardman

CYC

42.17

0.40.00

1057

 

1.0

2

2254

Flying Fifteen (Classic)

1051

Idris Dibble

Richard Jennings

CBYC

43.01

0.40.56

1075.332

 

2.0

3

688

Wanderer

1150

Jim Atkinson

Em Kurowski

CYC

47.11

0.41.02

1179.49

 

3.0

4

1124

Phantom

1012

Tom Powell

 

CYC

42.06

0.41.36

1052.417

 

4.0

5

100323

Laser

1087

Mark Searle

 

CYC

45.52

0.42.12

1146.576

 

5.0

6

21142

Laser 2000

1090

Filip Orzechowski

Witold Orzechowski

CYC

47.14

0.43.20

1180.74

 

6.0

7

2448

Laser 2000

1090

Mark Wordley

Kassia Wordley

CYC

50.12

0.46.03

1254.901

 

7.0

8

21931

Laser 2000

1090

Mark Partridge

Alison Partridge

CYC

51.02

0.46.49

1275.733

 

8.0

9

3005

Flying Fifteen

1023

Neville Barnes

Liz Begg

CYC

48.01

0.46.56

1200.322

 

9.0

10

2362

Lark

1073

Mike Tyers

Greg Kleszynski

CYC

51.01

0.47.33

1275.316

 

10.0

11

2481

Laser 2000

1090

Kate Sinnott

John Cushen

CYC

53.50

0.49.23

1345.727

 

11.0

12

CYC2

Topper

1313

Evie Jones

 

CYC

68.44

0.52.21

1718.198

 

12.0

13

40031

Topper

1313

Josh Mundy

 

CYC

69.03

0.52.35

1726.114

 

13.0

14

CYC1

Topper

1313

Frankie Jones

 

CYC

69.05

0.52.37

1726.947

 

14.0

15

CYC3

Topper

1313

Aidan Bell

 

CYC

69.57

0.53.16

1748.612

 

15.0

R4 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

CrewName

Club

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

1124

Phantom

1012

Tom Powell

 

CYC

37.47

0.37.20

1012

 

1.0

2

756

RS 200

1057

Chris Sanders

Pippa Hardman

CYC

39.38

0.37.30

1061.551

 

2.0

3

2254

Flying Fifteen (Classic)

1051

Idris Dibble

Richard Jennings

CBYC

42.09

0.40.06

1128.958

 

3.0

4

688

Wanderer

1150

Jim Atkinson

Em Kurowski

CYC

46.13

0.40.11

1237.881

 

4.0

5

100323

Laser

1087

Mark Searle

 

CYC

44.40

0.41.06

1196.365

 

5.0

6

21142

Laser 2000

1090

Filip Orzechowski

Witold Orzechowski

CYC

45.12

0.41.28

1210.65

 

6.0

7

1020

RS 400

949

Justin Jones

Olivia & Evie Jones

CYC

40.05

0.42.14

1073.604

 

7.0

8

2362

Lark

1073

Mike Tyers

Greg Kleszynski

CYC

45.44

0.42.37

1224.935

 

8.0

9

2448

Laser 2000

1090

Mark Wordley

Kassia Wordley

CYC

46.49

0.42.57

1253.951

 

9.0

10

3005

Flying Fifteen

1023

Neville Barnes

Liz Begg

CYC

44.29

0.43.29

1191.455

 

10.0

11

40031

Topper

1313

Josh Mundy

 

CYC

57.38

0.43.54

1543.668

 

11.0

12

21931

Laser 2000

1090

Mark Partridge

Alison Partridge

CYC

47.59

0.44.01

1285.2

 

12.0

13

2481

Laser 2000

1090

Kate Sinnott

John Cushen

CYC

48.42

0.44.41

1304.395

 

13.0

14

CYC2

Topper

1313

Evie Jones

 

CYC

60.17

0.45.55

1614.647

 

14.0

15

CYC3

Topper

1313

Aidan Bell

 

CYC

60.25

0.46.01

1618.218

 

15.0

16

CYC1

Topper

1313

Frankie Jones

 

CYC

60.36

0.46.09

1623.128

 

16.0

R5 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

CrewName

Club

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

756

RS 200

1057

Chris Sanders

Pippa Hardman

CYC

25.35

0.24.12

1057

 

1.0

2

2254

Flying Fifteen (Classic)

1051

Idris Dibble

Richard Jennings

CBYC

25.27

0.24.13

1051.491

 

2.0

3

688

Wanderer

1150

Jim Atkinson

Em Kurowski

CYC

28.39

0.24.55

1183.702

 

3.0

4

21142

Laser 2000

1090

Filip Orzechowski

Witold Orzechowski

CYC

27.31

0.25.15

1136.878

 

4.0

5

1124

Phantom

1012

Tom Powell

 

CYC

25.55

0.25.37

1070.772

 

5.0

6

3005

Flying Fifteen

1023

Neville Barnes

Liz Begg

CYC

26.28

0.25.52

1093.496

 

6.0

7

100323

Laser

1087

Mark Searle

 

CYC

28.15

0.25.59

1167.176

 

7.0

8

1020

RS 400

949

Justin Jones

Olivia & Evie Jones

CYC

25.18

0.26.40

1045.294

 

8.0

9

2481

Laser 2000

1090

Kate Sinnott

John Cushen

CYC

29.29

0.27.03

1218.132

 

9.0

10

2362

Lark

1073

Mike Tyers

Greg Kleszynski

CYC

30.35

0.28.30

1263.58

 

10.0

11

CYC3

Topper

1313

Aidan Bell

 

CYC

40.00

0.30.28

1652.638

 

11.0

12

40031

Topper

1313

Josh Mundy

 

CYC

40.40

0.30.58

1680.182

 

12.0

R6 - General Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time

Rank

SailNo

Class

PY

HelmName

CrewName

Club

Elapsed

Corrected

BCR

Total Penalties

Points

1

756

RS 200

1057

Chris Sanders

Pippa Hardman

CYC

20.38

0.19.31

1057

 

1.0

2

1124

Phantom

1012

Tom Powell

 

CYC

19.49

0.19.35

1015.164

 

2.5

2

688

Wanderer

1150

Jim Atkinson

Em Kurowski

CYC

22.31

0.19.35

1153.479

 

2.5

4

2254

Flying Fifteen (Classic)

1051

Idris Dibble

Richard Jennings

CBYC

21.47

0.20.44

1115.912

 

4.0

5

100323

Laser

1087

Mark Searle

 

CYC

22.34

0.20.46

1156.04

 

5.0

6

40031

Topper

1313

Josh Mundy

 

CYC

28.50

0.21.58

1477.068

 

6.0

7

CYC3

Topper

1313

Aidan Bell

 

CYC

29.07

0.22.11

1491.582

 

7.0

8

2481

Laser 2000

1090

Kate Sinnott

John Cushen

CYC

24.25

0.22.24

1250.812

 

8.0

9

2362

Lark

1073

Mike Tyers

Greg Kleszynski

CYC

24.08

0.22.29

1236.297

 

9.0

10

1020

RS 400

949

Justin Jones

Olivia & Evie Jones

CYC

21.34

0.22.44

1104.813

 

10.0

11

3005

Flying Fifteen

1023

Neville Barnes

Liz Begg

CYC

23.26

0.22.54

1200.438

 

11.0

12

21142

Laser 2000

1090

Filip Orzechowski

Witold Orzechowski

CYC

25.05

0.23.01

1284.964

 

12.0

 

 

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com