Cardiff Yacht Club Regatta 2011
4th & 5th June

Dinghy Results (final)

General Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

Total

Nett

1st

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

2.0

(3.0)

2.0

3.0

3.0

1.0

1.0

15.0

12.0

2nd

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

4.0

2.0

3.0

(5.0)

2.0

3.0

2.0

21.0

16.0

3rd

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

5.0

5.0

5.0

2.0

(9.0)

6.0

4.5

36.5

27.5

4th

420

Nia Jones

Molly Frost

1087

52425

1.0

1.0

1.0

1.0

1.0

(23.0 DNC)

23.0 DNC

51.0

28.0

5th

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

3.0

4.0

8.0

(9.0)

5.0

7.0

3.0

39.0

30.0

6th

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

6.0

7.0

(11.0)

4.0

6.0

2.0

6.0

42.0

31.0

7th

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

7.0

(8.0)

4.0

6.0

4.0

4.0

7.0

40.0

32.0

8th

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

8.0

9.0

7.0

8.0

(11.0)

8.0

8.0

59.0

48.0

9th

F18

Liz Howell

Ben Dover

691

69

9.0

6.0

6.0

10.0

8.0

15.0

(23.0 DNC)

77.0

54.0

10th

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

10.0

(11.0)

9.0

7.0

10.0

9.0

9.0

65.0

54.0

11th

Laser 2

Kate Sinnott

John Cushen

1035

8165

14.0

10.0

13.0

13.0

(23.0 DNC)

11.0

11.0

95.0

72.0

12th

RS200

James Clapham

Richard Phillips

1057

1078

12.0

(23.0 DNC)

23.0 DNC

23.0 DNC

7.0

5.0

4.5

97.5

74.5

13th

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

(15.0)

14.0

14.0

14.0

14.0

10.0

12.0

93.0

78.0

14th

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

16.0

(17.0)

12.0

12.0

12.0

12.5

14.0

95.5

78.5

15th

Miracle

Jane Boyd

Stephen Clark

1190

3583

11.0

13.0

10.0

11.0

(23.0 DNC)

23.0 DNC

23.0 DNC

114.0

91.0

16th

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

18.0

15.0

(19.0 DNF)

16.0 DNF

15.0

14.0

13.0

110.0

91.0

17th

RS200

Kieran Britten

Susan White/Jon Rennison

1057

216

19.0

21.0 DNF

19.0 DNF

(23.0 DNC)

13.0

12.5

10.0

117.5

94.5

18th

RS400

Carl Banfield

Isobel Adams

949

482

13.0

12.0

19.0 DNF

(23.0 DNC)

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

136.0

113.0

19th

Miracle

Laurence Dowdall

 

1190

3201

17.0

21.0 DNF

19.0 DNF

(23.0 DNC)

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

149.0

126.0

20th

Laser Radial

Reza Ahmadian

 

1106

158018

(23.0 DNF)

16.0

23.0 DNS

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

154.0

131.0

21st

Enterprise

Noel Hayes

Ian Jakeman

1117

21536

(23.0 DNF)

18.0

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

156.0

133.0

22nd

Laser Vago

Eddy Hooper

 

1064

96

(23.0 DNF)

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

23.0 DNC

161.0

138.0



Byte Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

Total

Nett

1st

Byte CII

Louis Saunders

 

1140

626

(7.0)

5.0

1.0

1.0

2.0

1.0

1.0

18.0

11.0

2nd

Byte CII

R Whitehouse

 

1140

3301

2.0

2.0

3.0

(4.0)

1.0

2.0

2.0

16.0

12.0

3rd

Byte CII

Eddie Pope

 

1140

3130

1.0

1.0

4.0

3.0

3.0

(5.0)

3.0

20.0

15.0

4th

Byte CII

Chris Rees

 

1140

2620

3.0

3.0

7.0

(8.0)

4.0

3.0

4.0

32.0

24.0

5th

Byte CII

John Futcher

 

1140

894

5.0

6.0

2.0

2.0

5.0

(7.0)

7.0

34.0

27.0

6th

Byte CII

Michael Radford

 

1140

1465

4.0

(7.0)

5.0

5.0

6.0

4.0

5.0

36.0

29.0

7th

Byte CII

Stuart Moore

 

1140

867

6.0

4.0

(8.0)

6.0

7.0

6.0

6.0

43.0

35.0

8th

Byte CII

Sarah Kirk

 

1140

2631

8.0

(10.0)

6.0

7.0

8.0

9.0

8.0

56.0

46.0

9th

Byte CII

Rachel Marden

 

1140

2618

12.0

8.0

9.0

12.0 DNF

9.0

8.0

(13.0 DNC)

71.0

58.0

10th

Byte CII

Olwen Binks

 

1140

850

9.0

(12.0)

10.0

10.0

12.0

10.0

9.0

72.0

60.0

11th

Byte CII

Guy Shaw

 

1140

2629

11.0

9.0

(13.0 DNF)

9.0

11.0

12.0

11.0

76.0

63.0

12th

Byte CII

Maggie Futcher

 

1140

2628

10.0

11.0

11.0

(13.0 DNC)

10.0

11.0

10.0

76.0

63.0



R1 - General Handicap Fleet

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

420

Nia Jones

Molly Frost

1087

52425

25:28

0:23:26

1.0

2

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

27:30

0:26:01

2.0

3

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

28:20

0:26:48

3.0

4

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

29:25

0:27:01

4.0

5

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

29:45

0:27:19

5.0

6

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

29:19

0:27:44

6.0

7

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

29:10

0:27:45

7.0

8

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

32:30

0:28:31

8.0

9

F18

Liz Howell

Ben Dover

691

69

19:50

0:28:42

9.0

10

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

35:12

0:29:35

10.0

11

Miracle

Jane Boyd

Stephen Clark

1190

3583

35:40

0:29:58

11.0

12

RS200

James Clapham

Richard Phillips

1057

1078

32:30

0:30:45

12.0

13

RS400

Carl Banfield

Isobel Adams

949

482

29:50

0:31:26

13.0

14

Laser 2

Kate Sinnott

John Cushen

1035

8165

32:50

0:31:43

14.0

15

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

36:00

0:32:14

15.0

16

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

34:35

0:32:47

16.0

17

Miracle

Laurence Dowdall

 

1190

3201

40:01

0:33:38

17.0

18

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

36:34

0:35:20

18.0

19

RS200

Kieran Britten

Susan White/Jon Rennison

1057

216

41:00

0:38:47

19.0

20

Laser Radial

Reza Ahmadian

 

1106

158018

DNF

 

23.0

20

Enterprise

Noel Hayes

Ian Jakeman

1117

21536

DNF

 

23.0

20

Laser Vago

Eddy Hooper

 

1064

96

DNF

 

23.0



R2 - General Handicap Fleet

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

420

Nia Jones

Molly Frost

1087

52425

26:19

0:24:13

1.0

2

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

27:30

0:25:15

2.0

3

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

26:55

0:25:28

3.0

4

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

27:42

0:26:12

4.0

5

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

29:20

0:26:56

5.0

6

F18

Liz Howell

Ben Dover

691

69

18:46

0:27:10

6.0

7

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

28:46

0:27:13

7.0

8

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

28:51

0:27:27

8.0

9

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

32:01

0:28:05

9.0

10

Laser 2

Kate Sinnott

John Cushen

1035

8165

30:09

0:29:08

10.0

11

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

34:43

0:29:10

11.0

12

RS400

Carl Banfield

Isobel Adams

949

482

28:51

0:30:24

12.0

13

Miracle

Jane Boyd

Stephen Clark

1190

3583

36:29

0:30:39

13.0

14

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

34:57

0:31:17

14.0

15

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

33:29

0:32:21

15.0

16

Laser Radial

Reza Ahmadian

 

1106

158018

37:52

0:34:14

16.0

17

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

36:55

0:35:00

17.0

18

Enterprise

Noel Hayes

Ian Jakeman

1117

21536

40:12

0:35:59

18.0

19

RS200

Kieran Britten

Susan White/Jon Rennison

1057

216

DNF

 

21.0

19

Miracle

Laurence Dowdall

 

1190

3201

DNF

 

21.0



R3 - General Handicap Fleet

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

420

Nia Jones

Molly Frost

1087

52425

26:25

0:24:18

1.0

2

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

27:55

0:26:25

2.0

3

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

29:12

0:26:49

3.0

4

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

29:03

0:27:38

4.0

5

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

31:35

0:29:00

5.0

6

F18

Liz Howell

Ben Dover

691

69

21:36

0:31:16

6.0

7

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

35:59

0:31:34

7.0

8

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

33:37

0:31:48

8.0

9

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

39:54

0:33:32

9.0

10

Miracle

Jane Boyd

Stephen Clark

1190

3583

40:35

0:34:06

10.0

11

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

37:19

0:35:18

11.0

12

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

40:27

0:38:20

12.0

13

Laser 2

Kate Sinnott

John Cushen

1035

8165

40:45

0:39:22

13.0

14

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

47:50

0:42:49

14.0

15

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

DNF

 

19.0

15

RS200

Kieran Britten

Susan White/Jon Rennison

1057

216

DNF

 

19.0

15

RS400

Carl Banfield

Isobel Adams

949

482

DNF

 

19.0

15

Miracle

Laurence Dowdall

 

1190

3201

DNF

 

19.0

19

Laser Radial

Reza Ahmadian

 

1106

158018

DNS

 

23.0



R4 - General Handicap Fleet

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

420

Nia Jones

Molly Frost

1087

52425

21:12

0:19:30

1.0

2

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

22:08

0:20:19

2.0

3

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

21:45

0:20:35

3.0

4

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

22:30

0:21:17

4.0

5

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

23:13

0:21:19

5.0

6

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

22:51

0:21:44

6.0

7

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

27:51

0:23:24

7.0

8

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

27:06

0:23:46

8.0

9

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

27:02

0:25:35

9.0

10

F18

Liz Howell

Ben Dover

691

69

20:06

0:29:05

10.0

11

Miracle

Jane Boyd

Stephen Clark

1190

3583

34:52

0:29:18

11.0

12

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

32:35

0:30:53

12.0

13

Laser 2

Kate Sinnott

John Cushen

1035

8165

34:58

0:33:47

13.0

14

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

46:01

0:41:12

14.0

15

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

DNF

 

16.0



R5 - General Handicap Fleet

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

420

Nia Jones

Molly Frost

1087

52425

27:42

0:25:29

1.0

2

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

29:15

0:26:52

2.0

3

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

28:36

0:27:03

3.0

4

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

29:43

0:28:16

4.0

5

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

30:05

0:28:28

5.0

6

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

30:24

0:28:46

6.0

7

RS200

James Clapham

Richard Phillips

1057

1078

30:44

0:29:05

7.0

8

F18

Liz Howell

Ben Dover

691

69

20:11

0:29:13

8.0

9

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

32:36

0:29:56

9.0

10

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

36:33

0:30:43

10.0

11

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

35:06

0:30:47

11.0

12

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

37:47

0:35:49

12.0

13

RS200

Kieran Britten

Susan White/Jon Rennison

1057

216

38:25

0:36:21

13.0

14

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

41:22

0:37:02

14.0

15

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

41:39

0:40:14

15.0



R6 - General Handicap Fleet

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

30:50

0:29:10

1.0

2

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

31:20

0:29:39

2.0

3

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

32:25

0:29:46

3.0

4

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

31:56

0:30:23

4.0

5

RS200

James Clapham

Richard Phillips

1057

1078

33:26

0:31:38

5.0

6

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

34:40

0:31:50

6.0

7

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

33:52

0:32:02

7.0

8

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

39:21

0:34:31

8.0

9

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

41:14

0:34:39

9.0

10

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

41:12

0:36:53

10.0

11

Laser 2

Kate Sinnott

John Cushen

1035

8165

39:28

0:38:08

11.0

12

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

41:15

0:39:06

12.5

12

RS200

Kieran Britten

Susan White/Jon Rennison

1057

216

41:20

0:39:06

12.5

14

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

40:58

0:39:35

14.0

15

F18

Liz Howell

Ben Dover

691

69

28:00

0:40:31

15.0



R7 - General Handicap Fleet

Rank

Class

HelmName

CrewName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

RS200

Maia Walsh

Peter Bentley

1057

792

31:10

0:29:29

1.0

2

Laser 2000

Helen Phillips

Andrew Phillips

1089

21033

32:15

0:29:37

2.0

3

RS200

Toby Bedford

Liz Stewart

1057

454

32:13

0:30:29

3.0

4

Laser 2000

Amy Hulley

James Davies

1089

2442

33:39

0:30:54

4.5

4

RS200

James Clapham

Richard Phillips

1057

1078

32:40

0:30:54

4.5

6

RS200

Chris Sanders

Olly Bennett

1057

796

32:46

0:31:00

6.0

7

Flying 15

Idris Dibble

Steve Dawber

1051

2645

33:11

0:31:34

7.0

8

Wanderer

Jim Atkinson

Karen Rix

1140

688

36:28

0:31:59

8.0

9

Miracle

Mark Partridge

Alison Partridge

1190

3666

41:27

0:34:50

9.0

10

RS200

Kieran Britten

Susan White/Jon Rennison

1057

216

37:38

0:35:36

10.0

11

Laser 2

Kate Sinnott

John Cushen

1035

8165

37:44

0:36:27

11.0

12

Enterprise

Laurie Jones

Gof Cockell

1117

17561

41:54

0:37:31

12.0

13

Laser 2

Alan John

Katie Creagh Barry

1035

7341

41:13

0:39:49

13.0

14

Topper Sport 14

Laurence Wells

Graham Elder

1055

501

42:34

0:40:21

14.0



R1 - Byte Fleet

Rank

Class

HelmName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

Byte CII

Eddie Pope

1140

3130

29:30

0:25:53

1.0

2

Byte CII

R Whitehouse

1140

3301

29:50

0:26:10

2.0

3

Byte CII

Chris Rees

1140

2620

30:00

0:26:19

3.0

4

Byte CII

Michael Radford

1140

1465

31:00

0:27:12

4.0

5

Byte CII

John Futcher

1140

894

31:05

0:27:16

5.0

6

Byte CII

Stuart Moore

1140

867

31:15

0:27:25

6.0

7

Byte CII

Louis Saunders

1140

626

31:26

0:27:34

7.0

8

Byte CII

Sarah Kirk

1140

2631

32:07

0:28:10

8.0

9

Byte CII

Olwen Binks

1140

850

32:26

0:28:27

9.0

10

Byte CII

Maggie Futcher

1140

2628

32:50

0:28:48

10.0

11

Byte CII

Guy Shaw

1140

2629

33:05

0:29:01

11.0

12

Byte CII

Rachel Marden

1140

2618

33:17

0:29:12

12.0



R2 - Byte Fleet

Rank

Class

HelmName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

Byte CII

Eddie Pope

1140

3130

30:02

0:26:21

1.0

2

Byte CII

R Whitehouse

1140

3301

30:03

0:26:22

2.0

3

Byte CII

Chris Rees

1140

2620

30:12

0:26:29

3.0

4

Byte CII

Stuart Moore

1140

867

30:42

0:26:56

4.0

5

Byte CII

Louis Saunders

1140

626

30:50

0:27:03

5.0

6

Byte CII

John Futcher

1140

894

31:04

0:27:15

6.0

7

Byte CII

Michael Radford

1140

1465

31:05

0:27:16

7.0

8

Byte CII

Rachel Marden

1140

2618

31:40

0:27:47

8.0

9

Byte CII

Guy Shaw

1140

2629

31:45

0:27:51

9.0

10

Byte CII

Sarah Kirk

1140

2631

31:57

0:28:02

10.0

11

Byte CII

Maggie Futcher

1140

2628

32:11

0:28:14

11.0

12

Byte CII

Olwen Binks

1140

850

32:23

0:28:24

12.0



R3 - Byte Fleet

Rank

Class

HelmName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

Byte CII

Louis Saunders

1140

626

32:03

0:28:07

1.0

2

Byte CII

John Futcher

1140

894

32:55

0:28:52

2.0

3

Byte CII

R Whitehouse

1140

3301

33:14

0:29:09

3.0

4

Byte CII

Eddie Pope

1140

3130

34:17

0:30:04

4.0

5

Byte CII

Michael Radford

1140

1465

34:51

0:30:34

5.0

6

Byte CII

Sarah Kirk

1140

2631

35:20

0:31:00

6.0

7

Byte CII

Chris Rees

1140

2620

35:28

0:31:07

7.0

8

Byte CII

Stuart Moore

1140

867

35:34

0:31:12

8.0

9

Byte CII

Rachel Marden

1140

2618

36:37

0:32:07

9.0

10

Byte CII

Olwen Binks

1140

850

36:41

0:32:11

10.0

11

Byte CII

Maggie Futcher

1140

2628

38:06

0:33:25

11.0

12

Byte CII

Guy Shaw

1140

2629

DNF

 

13.0



R4 - Byte Fleet

Rank

Class

HelmName

PY

SailNo

Elapsed

Corrected

Points

1

Byte CII

Louis Saunders

1140

626

32:19

0:28:21

1.0

2

Byte CII

John Futcher

1140

894

33:43

0:29:35

2.0

3

Byte CII

Eddie Pope

1140

3130

34:00

0:29:49

3.0

4

Byte CII

R Whitehouse

1140

3301

34:25

0:30:11

4.0

5

Byte CII

Michael Radford

1140

1465

34:33

0:30:18

5.0

6

Byte CII

Stuart Moore

1140

867

35:46

0:31:22

6.0

7

Byte CII

Sarah Kirk

1140

2631

39:04

0:34:16

7.0

8

Byte CII

Chris Rees

1140

2620

39:40

0:34:48

8.0

9

Byte CII

Guy Shaw

1140

2629

40:25

0:35:27

9.0

10

Byte CII

Olwen Binks

1140

850

41:22

0:36:17

10.0

11

Byte CII

Rachel