Cardiff Yacht Club Regatta, 12/13 June 2010

Dinghy Results - Final

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 2.0 18.0 12.0
2nd RS300 Andrew Millar   1000 313 2.0 4.0 5.0 1.0 1.0 2.0 (6.0) (21.0 DNC) 42.0 15.0
3rd RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 1.0 3.0 1.0 3.0 4.0 4.0 (10.0) (11.0 DNF) 37.0 16.0
4th RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 5.0 1.0 2.0 (7.0) 2.0 3.0 (7.0) 6.0 33.0 19.0
5th Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 (6.0) 5.0 6.0 5.0 (8.0) 5.0 1.0 1.0 37.0 23.0
6th RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 4.0 (6.0) (7.0) 6.0 5.0 6.0 5.0 4.0 43.0 30.0
7th RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 (7.0) (7.0) 4.0 4.0 6.0 7.0 4.0 7.0 46.0 32.0
8th Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 (8.0) (8.0) 8.0 8.0 7.0 8.0 3.0 3.0 53.0 37.0
9th Laser Alice Richards   1080 Alice 10.0 10.0 9.0 (11.0) 10.0 11.0 9.0 (21.0 DNC) 91.0 59.0
10th Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 11.0 11.0 11.0 10.0 (12.0) 9.0 8.0 (21.0 DNC) 93.0 60.0
11th Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 (13.0) (15.0) 13.0 13.0 13.0 12.0 11.0 5.0 95.0 67.0
12th Wanderer Jim Atkinson   1139 688 14.0 OOD 14.0 OOD 14.0 OOD 14.0 OOD 9.0 10.0 (16.0 DNF) (21.0 DNC) 112.0 75.0
13th Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 12.0 13.0 (17.0) (16.0) 15.0 15.0 12.0 11.0 DNF 111.0 78.0
14th Flying 15 David Moore Stuart Fyfe 1051 1295 9.0 9.0 10.0 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 121.0 79.0
15th Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 14.0 (18.0) 16.0 14.0 14.0 13.0 16.0 DNF (21.0 DNC) 126.0 87.0
16th Enterprise Laurie Jones Gof Cockell 1116 22002 15.0 14.0 14.0 (21.0 DNF) 11.0 14.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 131.0 89.0
17th Laser Vago Eddy Hooper Derek Linsell 1070 96 16.0 12.0 12.0 12.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 136.0 94.0
18th 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 17.0 17.0 15.0 (21.0 DNF) 17.0 16.0 (17.2 OOD) 17.2 OOD 137.4 99.2
19th RS200 Laurence Wells Andy Dixon 1057 216 18.0 16.0 (21.0 DNF) 17.0 16.0 17.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 147.0 105.0
20th Laser 2 Alan John Mark Furse 1035 7341 19.0 19.0 18.0 15.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 155.0 113.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 29:23 0:27:48 1.0
2 RS300 Andrew Millar   1000 313 28:24 0:28:24 2.0
3 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 30:34 0:28:55 3.0
4 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 31:35 0:29:53 4.0
5 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 31:02 0:29:54 5.0
6 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 32:06 0:30:33 6.0
7 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 33:01 0:31:14 7.0
8 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 32:56 0:31:20 8.0
9 Flying 15 David Moore Stuart Fyfe 1051 1295 35:19 0:33:36 9.0
10 Laser Alice Richards   1080 Alice 37:27 0:34:41 10.0
11 Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 42:17 0:35:41 11.0
12 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 42:10 0:38:18 12.0
13 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 42:34 0:38:42 13.0
14 Wanderer Jim Atkinson   1139 688 OOD   14.0
14 Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 40:23 0:39:01 14.0
16 Enterprise Laurie Jones Gof Cockell 1116 22002 43:58 0:39:24 15.0
17 Laser Vago Eddy Hooper Derek Linsell 1070 96 42:20 0:39:34 16.0
18 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 43:42 0:40:12 17.0
19 RS200 Laurence Wells Andy Dixon 1057 216 44:24 0:42:00 18.0
20 Laser 2 Alan John Mark Furse 1035 7341 44:29 0:42:59 19.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 26:36 0:25:38 1.0
2 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 27:09 0:25:41 2.0
3 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 27:20 0:25:52 3.0
4 RS300 Andrew Millar   1000 313 26:02 0:26:02 4.0
5 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 28:25 0:27:02 5.0
6 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 28:44 0:27:11 6.0
7 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 28:58 0:27:24 7.0
8 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 28:49 0:27:25 8.0
9 Flying 15 David Moore Stuart Fyfe 1051 1295 29:36 0:28:10 9.0
10 Laser Alice Richards   1080 Alice 30:55 0:28:38 10.0
11 Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 34:13 0:28:52 11.0
12 Laser Vago Eddy Hooper Derek Linsell 1070 96 33:03 0:30:53 12.0
13 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 35:05 0:31:52 13.0
14 Wanderer Jim Atkinson   1139 688 OOD   14.0
14 Enterprise Laurie Jones Gof Cockell 1116 22002 36:16 0:32:30 14.0
16 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 35:51 0:32:35 15.0
17 RS200 Laurence Wells Andy Dixon 1057 216 35:20 0:33:26 16.0
18 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 39:57 0:36:45 17.0
19 Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 38:31 0:37:13 18.0
20 Laser 2 Alan John Mark Furse 1035 7341 41:34 0:40:10 19.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 42:55 0:40:36 1.0
2 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 42:14 0:40:41 2.0
3 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 43:07 0:40:47 3.0
4 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 43:48 0:41:26 4.0
5 RS300 Andrew Millar   1000 313 41:53 0:41:53 5.0
6 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 44:03 0:41:55 6.0
7 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 45:43 0:43:15 7.0
8 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 46:30 0:44:15 8.0
9 Laser Alice Richards   1080 Alice 51:37 0:47:48 9.0
10 Flying 15 David Moore Stuart Fyfe 1051 1295 50:59 0:48:31 10.0
11 Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 58:14 0:49:09 11.0
12 Laser Vago Eddy Hooper Derek Linsell 1070 96 55:40 0:52:01 12.0
13 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 57:22 0:52:09 13.0
14 Wanderer Jim Atkinson   1139 688 OOD   14.0
14 Enterprise Laurie Jones Gof Cockell 1116 22002 1:01:07 0:54:46 14.0
16 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 1:00:40 0:55:49 15.0
17 Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 58:29 0:56:30 16.0
18 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 1:06:14 1:00:09 17.0
19 Laser 2 Alan John Mark Furse 1035 7341 1;07:09 1;04;53 18.0
20 RS200 Laurence Wells Andy Dixon 1057 216 DNF   21.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 RS300 Andrew Millar   1000 313 34:58 0:34:58 1.0
2 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 37:04 0:35:04 2.0
3 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 37:52 0:35:49 3.0
4 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 38:25 0:36:21 4.0
5 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 38:25 0:36:33 5.0
6 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 38:43 0:36:38 6.0
7 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 38:37 0:37:12 7.0
8 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 39:21 0:37:26 8.0
9 Flying 15 David Moore Stuart Fyfe 1051 1295 40:03 0:38:06 9.0
10 Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 45:56 0:38:46 10.0
11 Laser Alice Richards   1080 Alice 42:22 0:39:14 11.0
12 Laser Vago Eddy Hooper Derek Linsell 1070 96 42:04 0:39:19 12.0
13 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 46:09 0:41:57 13.0
14 Wanderer Jim Atkinson   1139 688 OOD   14.0
14 Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 45:35 0:44:03 14.0
16 Laser 2 Alan John Mark Furse 1035 7341 45:39 0:44:06 15.0
17 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 51:34 0:46:50 16.0
18 RS200 Laurence Wells Andy Dixon 1057 216 58:43 0:55:33 17.0
19 Enterprise Laurie Jones Gof Cockell 1116 22002 DNF   21.0
19 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 DNF   21.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 RS300 Andrew Millar   1000 313 22:17 0:22:17 1.0
2 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 23:13 0:22:22 2.0
3 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 23:52 0:22:35 3.0
4 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 24:08 0:22:50 4.0
5 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 24:23 0:23:04 5.0
6 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 24:40 0:23:20 6.0
7 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 26:45 0:25:27 7.0
8 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 26:50 0:25:32 8.0
9 Wanderer Jim Atkinson   1139 688 29:25 0:25:50 9.0
10 Laser Alice Richards   1080 Alice 29:12 0:27:02 10.0
11 Enterprise Laurie Jones Gof Cockell 1116 22002 31:07 0:27:53 11.0
12 Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 33:26 0:28:13 12.0
13 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 31:08 0:28:18 13.0
14 Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 29:32 0:28:32 14.0
15 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 34:25 0:31:16 15.0
16 RS200 Laurence Wells Andy Dixon 1057 216 33:14 0:31:26 16.0
17 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 34:39 0:31:53 17.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 34:14 0:32:23 1.0
2 RS300 Andrew Millar   1000 313 33:09 0:33:09 2.0
3 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 34:36 0:33:20 3.0
4 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 35:41 0:33:46 4.0
5 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 35:38 0:33:54 5.0
6 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 37:00 0:35:00 6.0
7 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 37:05 0:35:05 7.0
8 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 37:15 0:35:27 8.0
9 Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 44:06 0:37:13 9.0
10 Wanderer Jim Atkinson   1139 688 42:40 0:37:28 10.0
11 Laser Alice Richards   1080 Alice 42:10 0:39:03 11.0
12 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 45:24 0:41:16 12.0
13 Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 44:56 0:43:25 13.0
14 Enterprise Laurie Jones Gof Cockell 1116 22002 50:19 0:45:05 14.0
15 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 50:16 0:45:39 15.0
16 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 49:50 0:45:51 16.0
17 RS200 Laurence Wells Andy Dixon 1057 216 49:20 0:46:40 17.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 32:30 0:30:55 1.0
2 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 33:09 0:31:22 2.0
3 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 33:56 0:32:17 3.0
4 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 34:45 0:32:53 4.0
5 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 36:03 0:34:06 5.0
6 RS300 Andrew Millar   1000 313 35:03 0:35:03 6.0
7 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 36:32 0:35:12 7.0
8 Miracle Mark Partridge Alison Partridge 1185 3666 45:35 0:38:28 8.0
9 Laser Alice Richards   1080 Alice 44:00 0:40:44 9.0
10 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 44:00 0:41:38 10.0
11 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 50:11 0:45:37 11.0
12 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 54:50 0:49:48 12.0
13 Wanderer Jim Atkinson   1139 688 DNF   16.0
13 Laser 2 Kate Sinnott John Cushen 1035 8165 DNF   16.0
15 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 OOD   17.2

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class HelmName CrewName PY SailNo Elapsed Corrected Points
1 Flying 15 Mark Brand Glynn Webb 1051 2655 10:04 0:09:35 1.0
2 RS200 Maia Walsh Peter Bentley 1057 792 10:44 0:10:09 2.0
3 Flying 15 Idris Dibble Roger/Steve 1051 2645 11:06 0:10:34 3.0
4 RS200 Richard Phillips Toby Bedford 1057 1078 12:48 0:12:07 4.0
5 Laser Stratos Keel Ashley Bell Susan White 1100 899 14:57 0:13:35 5.0
6 RS Vareo Jeremy Symons   1038 552 14:30 0:13:58 6.0
7 RS200 Sarah Green David Green 1057 1342 17:17 0:16:21 7.0
8 RS200 Sophie Harrison Sophie Mear 1057 977 DNF   11.0
8 Laser Radial Chris Hopkins   1101 86 DNF   11.0
10 420 Karen Rix Julie James 1087 50035 OOD   17.2


www.cardiffyachtclub.org/regatta

Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com